z kategorii Analiza fundamentalna

Elon Musk chce zabrać Teslę z giełdy

401
Elon Musk chce zabrać Teslę z giełdy

Inwestor i miliardera Elon Musk, zawsze robił wszystko po swojemu, od projektowania rakiet kosmicznych po produkcję samochodów elektrycznych. Teraz dyrektor generalny Tesla Inc chce przekształcić firmę na prywatną.

Musk we wtorek, ogłosił na Twitterze, że rozważa wycofanie Tesli z giełdy i zmienić ją w firmę prywatną oferując 420 USD za akcję lub 72 mld USD, co byłoby największą transakcją tego rodzaju. Powiedział, że finansowanie transakcji zostało zabezpieczone, ale nie podał szczegółów.

Po opublikowaniu tej informacji, akcje Tesli wzrosły o ponad 7 procent, w pewnym momencie osiągając nawet 379,57 USD, co oznacza, że inwestorzy uwierzyli w ten plan. Następnie po godzinie 20-tej czasu polskiego, akcje Tesli zostały zawieszone. Na zamknięciu cena akcji wynosiła 367,25 USD.

Natomiast bankierzy inwestycyjni i analitycy zareagowali sceptycznie, twierdząc, że będzie to trudne zadanie dla Muska, którego wartość netto została oszacowana przez Forbes’a na 22 mld USD, aby podjąć się pozyskania potrzebnego finansowania kapitałowego i dłużnego, ponieważ Tesla nie przynosi zysków.

Znalezienie partnerów kapitałowych i finansowania od banków jest kluczem do zawierania transakcji prywatnych.

Doskonałym przykładem na to, jest sytuacja, w której znalazł się Michael Dell. Przekształcenie Della w prywatną firmę kosztowało 24,9 mld USD w 2013 roku, Michael Dell przyniósł wykup firmy Silver Lakethat, która wniosła 1,4 mld USD kapitału, zebrał ponad 10 mld USD długu bankowego i otrzymał pożyczkę w wysokości 2 mld USD od Microsoft Corp.

Kiedy użytkownik Twittera skomentował proponowaną ofertę Muska, pisząc, czy jeśli będzie to ,,Tak jak zrobił to Dell. To oszczędza wiele bólów głowy’’, Musk w odpowiedzi na tego tweeta, napisał ,,Tak’’.

Jednak istnieje obawa, że prywatna transakcja Dell może nie być możliwa do powtórzenia z Teslą, która ma sporą ilość wierzytelności o wartości 10,9 mld USD, traci pieniądze, a obligacje są oceniane przez agencje ratingowe jako ,,śmieciowe’’. Bez możliwości zwiększenia zadłużenia, Musk być może zmuszony będzie zwrócić się do źródeł kapitału, które są mniej przyzwyczajone do wykorzystywania długu do zwrotu treści w sposób, w jaki działają prywatne firmy kapitałowe.

Jedną z opcji mogą być państwowe fundusze majątkowe, oświadczyli bankowcy inwestycyjni.

Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (z ang. Saudi Arabia’s Public Investment Fund - PIF) nabył w tym roku udziały w Tesli w przedziale od 3 do 5 procent, co daje Saudyjczykom wartość pakietu, który szacowany jest nawet na 2,9 mld USD,

SoftBank Group Corp, fundusz o wartości 93 mld USD, którego inwestorzy obejmują państwowe fundusze majątkowe Arabii Saudyjskiej i Abu Dhabi, jest postrzegany jako oczywisty partner, biorąc pod uwagę apetyt na inwestycje w duże technologie, ale według źródeł, nie skontaktował się z Muskiem.      

Chiński Tencent Holdings, który w zeszłym roku kupił 5 procent udziałów w Tesli, jest kolejnym możliwym partnerem.

Nie mniej jednak, źródła kapitału zagranicznego podlegałyby kontroli Komisji Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, która dokonuje oceny potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Jakakolwiek propozycja finansowania od chińskich firm mogłaby zostać poddana jeszcze ostrzejszym kontrolom pośród narastających napięć handlowych między USA i Chinami.

Wiele prób założenia firmy przez założycieli i najwyższe kierownictwo nigdy nie przyniosło skutku. W marcu przewodniczący Qualcomm Inc, Paul Jacobs, wycofał się z zarządu, aby przeprowadzić długoterminową, prywatną ofertę dla amerykańskiego producenta mikroprocesorów, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 93 mld USD. Dotychczas ta oferta nie została zrealizowana.

Amerykański departament sklepu operatora Nordstrom Inc, który podjął się sprzedaży prywatnej, również poniósł porażkę na początku tego roku, po tym, jak banki przestały udzielać niezbędnych funduszy założycielom, którzy chcieli złożyć ofertę.

Musk powiedział, że będzie starał się utrzymać udziały własnościowe w Tesli na poziomie około 20 procent, i że spółka celowa, taka jak ta, która istnieje w jego firmie kosmicznej SpaceX, pozwoliłaby akcjonariuszom Tesli pozostać przy inwestowaniu, jeśli tak postanowią, a następnie wypłaciłaby środki, kiedy tylko by chcieli.

Ale źródła znające SpaceX powiedziały, że nie jest jasne, jak Musk zastosuje je w stosunku do Tesli. Fidelity Investments, główny zwolennik SpaceX, nie zainwestuje w niego przez spółkę celową.

Fidelity odmówił komentarza, a SpaceX i Tesla nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz w tej sprawie.

SpaceX ma ograniczoną liczbę akcjonariuszy, którzy często decydują się na sprzedaż swoich akcji na rynku prywatnym.

Z kolei zezwolenie tysiącom akcjonariuszy Tesli na inwestowanie w spółki celowe oznaczałoby w istocie, że akcje tego nowego ,,tworu’’ są w jakikolwiek sposób publicznie notowane.

Nawet jeśli taki układ byłby połączony ze sobą, nie jest jasne, czy tak zwane ,,wydarzenia płynnościowe’’, które Musk powiedział, że organizuje w SpaceX co sześć miesięcy, byłyby wystarczające, aby wszyscy istniejący inwestorzy Tesli mogli wypłacić pieniądze.