z kategorii Analiza fundamentalna

Google ukarany rekordową kwotą 4,34 mld EUR

195
Google ukarany rekordową kwotą 4,34 mld EUR

Grzywna ta pobiła zeszłoroczny rekord, który wynosił ponad 2,4 mld EUR, to już druga kara pieniężna dla technologicznego giganta.

Unijne organy antymonopolowe oskarżyły Google o nadużywanie dominacji systemu operacyjnego smartfonów z systemem Android poprzez blokowanie rywali.

Komisja Europejska twierdzi, że firma wykorzystała oprogramowanie, aby niesprawiedliwie zwiększyć dominację swojej wyszukiwarki i ,,odmówiło europejskim konsumentom korzyści płynących z efektywnej konkurencji’’.

Karę w wysokości 2,4 mld EUR, którą Google będzie apelował, jest największą grzywną nałożoną przez regulatora na jedną firmę.

Na konferencji prasowej w Brukseli, w środę po południu, unijna komisarz ds. Konkurencji, Margrethe Vestager, powiedziała, że ​​Google użył swojej siły, aby zapewnić, że telefony z Androidem są ,,zablokowane w ekosystemie kontrolowanym przez Google’’.

Komisja stwierdziła, że ​​Google wymaga od producentów preinstalacji aplikacji Google do wyszukiwania i przeglądania, jeśli chcą, aby ich telefony miały dostęp do sklepu z aplikacjami Google.

Stwierdziła, że firma płaci producentom i operatorom sieci za utrzymanie wyszukiwarek konkurentów na swoich telefonach, a także ,,utrudniała rozwój konkurencyjnych, mobilnych systemów operacyjnych, które mogłyby stanowić platformę dla konkurencyjnych wyszukiwarek, aby uzyskać ruch’’. Android obsługuje 74 procent rynku mobilnego.

Europejski organ ochrony konkurencji twierdzi, że firma musi ,,zakończyć swoje nielegalne zachowanie w skuteczny sposób w ciągu 90 dni’’ lub zostanie obciążona dodatkowymi karami.

Margrethe Vestager, komisarz UE ds. Konkurencji powiedziała: ,"Każda firma może prowadzić działalność na naszym wolnym, jednolitym rynku, ale musi się stosować, musi działać zgodnie z unijnymi przepisami antymonopolowymi."

Google potwierdził, że odwoła się od decyzji. Amerykański gigant technologiczny już teraz kwestionuje mandat Komisji Europejskiej, nakładany na podstawie rzekomo antykonkurencyjnych praktyk Google związanych z narzędziami porównywania cen. Od nałożenia tej grzywny firma wprowadziła zmiany w sposobie wyświetlania wyników wyszukiwania; nie jest jasne, czy podobne zmiany zostaną wprowadzone do systemu Android.

Pani Vestager prowadzi również trzecie dochodzenie w sprawie spółki, przyglądając się technologii AdSense służącej do umieszczania reklam.

Dodała, że ​​to ważne, aby ,,technologia służyła nam, a nie na odwrót’’.

Ogromna kara prawdopodobnie rozpali napięcia między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi; między dwoma gospodarkami zamkniętymi w rodzącej się wojnie handlowej od czasu, gdy prezydent USA Donald Trump nałożył cła na europejską stal w tym roku.

Surowe traktowanie amerykańskich gigantów technologicznych przez Europę znalazło się wysoko na liście obaw amerykańskich urzędników handlowych, którzy traktują twarde podejście jako protekcjonizm tylnych drzwi. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odwiedzi Biały Dom, by porozmawiać z prezydentem Trumpem w przyszłym tygodniu.

Pani Vestager bagatelizowała potencjał konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi w związku z grzywną w Google, mówiąc: ,,Amerykańscy koledzy chcą uczciwej konkurencji tak samo jak my’’.

Pierwszą karę Unia Europejska nałożyła na Google 27 czerwca 2017 roku w wysokości 2,4 mld EUR za utrudnianie konkurencji działań na porównywarkach internetowych.

Drugi raz Google został ukarany 18 lipca 2018 roku - unijne organy antymonopolowe, po trzyletnim dochodzeniu, nałożyły na Google grzywnę w wysokości 4,34 mld EUR.

Unijne organy antymonopolowe oskarżyły Google o nadużywanie dominacji systemu operacyjnego smartfonów z systemem Android poprzez blokowanie rywali.

To ostatnie, głośne i duże kary finansowe dla Google w Europie, ale takich przypadków było więcej: 

14 lipca 2016 roku - UE nakłada kolejną grzywnę na usługę zakupów Google. Oskarża również firmę o uniemożliwienie stronom trzecim wykorzystującym jej produkt AdSense wyświetlania reklam w wyszukiwarkach od konkurentów Google'a.

20 kwietnia 2016 roku - UE wysyła do Google arkusz przedstawiający opłaty za antykonkurencyjne praktyki spółki w odniesieniu do producentów smartfonów z systemem Android i aplikacji producentów.

15 kwietnia 2015 roku - UE rozpoczyna dochodzenie w sprawie systemu operacyjnego Android dla smartfonów Google.

15 kwietnia 2015 roku - UE obciąża firmę Google za to, że blokuje konkurencję w serwisach handlowych.

W maju 2014 roku - Joaquin Almunia, Europejski Komisarz ds. Konkurencji (w 2014 roku), przekazuje, że informację pozyskane od skarżących Google, będą kluczowe dla ustalenia, czy zostaną zaakceptowane koncesje Google.

5 lutego 2014 roku - Google poprawia swoje koncesje związane z wyszukiwaniem w Internecie.

W 2013 roku - Grupa lobbingowa FairSearch zgłasza skargę dotyczącą praktyk biznesowych Google na Androida do Komisji Europejskiej.

25 kwietnia 2013 roku  - UE szuka informacji zwrotnych od konkurentów i użytkowników na temat koncesji Google.

3 kwietnia 2013 roku - Google oferuje koncesje związane z wyszukiwaniem online i siecią reklamową AdSense w celu rozwiązania problemów związanych z konkurencją w UE bez przyznania się do złych działań.

30 listopada 2010 roku - Komisja Europejska wszczyna dochodzenie w sprawie zarzutów, że Google nadużyło pozycji dominującej w wyszukiwaniu w Internecie po 18 zażaleniach.

3 listopada 2009 roku - brytyjska strona porównująca ceny – Foundem, skarży się na internetową wyszukiwarkę Google do Komisji Europejskiej.

Teraz pozostało tylko czekać na zapowiedziane odwołanie się od kary przez Google.