z kategorii Analiza fundamentalna

Spółka Apple warta 1 bilion dolarów

450
Spółka Apple warta 1 bilion dolarów

Apple ma powody do dumy. Tim Cook, CEO Apple określił wartość 1 biliona dolarów jako ,,kamień milowy’’.

Dyrektor generalny Apple Inc. Tim Cook powiedział w czwartek, że kapitalizacja rynkowa producenta iPhone'a, która przekroczyła 1 bilion dolarów ,,nie jest najważniejszą miarą’’ sukcesu firmy, ale była wynikiem koncentracji na produktach, klientach i wartościach firmy.

W notatce skierowanej do ponad 120 000 pracowników Apple’a, Tim Cook nazwał wycenę ,,znaczącym krokiem milowym’’, który dał firmie ,,wiele powodów do dumy’’. Jego zdaniem ,,zwroty finansowe są po prostu wynikiem innowacji Apple'a, stawiając na pierwszym miejscu nasze produkty, klientów i zawsze pozostając wiernym naszym wartościom’’- dodał w notatce.

Z ceną zamknięcia na 207,39 USD na akcję w czwartek, Apple stało się pierwszą notowaną na giełdzie firmą w USA, która kiedykolwiek osiągnęła 1 bilion dolarów kapitalizacji rynkowej. Wartość giełdowa Apple jest większa niż połączona kapitalizacja Exxon Mobil, Procter & Gamble i AT & T. Obecnie stanowi 4 procent S & P 500.

Od czasu, gdy iPhone po raz pierwszy trafił do sprzedaży w 2007 roku, akcje Apple wzrosły o 1100%, a w ubiegłym roku skoczyły prawie o jedną trzecią.

Wzrost jest jeszcze bardziej zaskakujący - 50 000% - odkąd firma po raz pierwszy wypuściła akcje na rynek w 1980 roku. To oznacza wzrost o 2000% dla indeksu S & P 500 w tym samym okresie.

Firma Apple została założona pod koniec lat siedemdziesiątych przez Steve'a Jobsa i udostępniona publicznie w 1980 roku, po tym jak pomogła wprowadzić erę komputera osobistego. Jeden z trzech założycieli, Steve Jobs został zwolniony z Apple w połowie lat 80. XX wieku, by powrócić dziesięć lat później i uratować firmę komputerową przed bankructwem.

W ciągu dwóch dziesięcioleci firma Apple stała się najcenniejszą firmą na świecie, pomagając upowszechnić kolejną erę w informatyce w postaci smartfona. IPhone wprowadzony przez Jobsa w 2007 roku, sprzedał się w ponad 1 miliarda sztuk. W swojej notatce obecny CEO Apple’a, Tim Cook powrócił wspomnieniami do Jobsa, który zmarł w 2011 roku.

,,Steve założył Apple, ponieważ był przekonany, że siła ludzkiej kreatywności może rozwiązać nawet największe wyzwania - i że ludzie, którzy są na tyle szaleni, aby myśleć, że mogą zmienić świat, to ci, którzy to robią". (…)

,,Tak jak Steve zawsze robił to w takich chwilach, wszyscy powinniśmy się cieszyć ze świetlanej przyszłości Apple i wspaniałej pracy, którą wspólnie wykonamy".

Znakomity wzrost Apple, pozwolił firmie, która zajmuje się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej i komputerów osobistych, pokonać giganta handlu elektronicznego Amazon w wyścigu, aby stać się pierwszą publiczną firmą amerykańską wartą 1 bilion dolarów.

Akcje Apple wzrosły już w maju, kiedy dyrektor generalny Berkshire Hathaway Warren Buffett ujawnił, że jego firma kupiła 75 milionów akcji Apple, dodając je do 165,3 miliona akcji, które już posiadał.

Niektórzy analitycy obawiali się możliwego spowolnienia sprzedaży iPhone'a po tym, jak kwartalny raport o wynikach finansowych firmy pokazał, że Apple sprzedał mniej iPhone'ów niż się spodziewano. Ta sytuacja nie wpłynęła na decyzje Buffetta, który powiedział, że ,,długoterminowi inwestorzy nie powinni się zbytnio przejmować sprzedażą iPhone'a w najbliższym czasie’’.

Apple powiedział inwestorom w tym tygodniu, że spodziewa się bardzo mocnego zakończenia roku, oczywiście dzięki wydaniu kolejnego, nowego iPhone'a.

Rynki giełdowe są niestabilne, a małe, ale rosnące zagrożenie ze strony chińskich producentów smartfonów może pochłonąć rezerwy Apple w nadchodzących latach.

Jednak niezależnie od tego, jaki jest wizerunek firmy i jej produktów - urządzenia Apple zmieniły świat i dokonały historycznego przełomu w aspekcie finansowym.