z kategorii Analiza fundamentalna

Wyższa cena ropy zwiększa ożywienie BP

503
Wyższa cena ropy zwiększa ożywienie BP

Wyższa cena ropy zwiększa ożywienie BP, co przekłada się na zysk w drugim kwartale

Wyższe ceny ropy i zwiększona produkcja pomogły BP czterokrotnie zwiększyć zysk z drugiego kwartału z zeszłego roku, ponieważ główny koncern naftowy ostatecznie otrząsa się z następstw wycieku z Deepwater Horizon w 2010 roku i ostatniego kryzysu na rynku ropy.

Wyniki drugiego kwartału okazały się bardzo zróżnicowane dla czołowych światowych koncernów naftowych.

Pobite zostały całkowite prognozy i zwiększone cele produkcyjne, podczas gdy Royal Dutch Shell zainicjował program wykupu akcji o wartości 25 mld USD, mimo że zyski nie spełniły oczekiwań.

Amerykańskie koncerny Exxon Mobil Corp i Chevron Corp rozczarowały na Wall Street.

BP potwierdził, że po raz pierwszy od czterech lat zwiększy kwartalną dywidendę, oferując 10,25 centów na akcję, co stanowi wzrost o 2,5 proc. W pierwszej połowie roku wykupił akcje w wysokości 200 mln USD.

Kolejnym znakiem ożywienia BP jest decyzja z zeszłego tygodnia dotycząca zakupu amerykańskich surowców naftowych i gazowych od globalnego wydobywcy BHP Billiton za 10,5 mld USD.

Ta transakcja jest pierwszym, poważnym nabyciem BP od 20 lat, stała się przełomem dla firmy w Stanach Zjednoczonych, ponieważ wygląda na to, że zostawiają za sobą stratę w wysokości 65 mld USD od czasu śmiertelnej eksplozji platformy Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w Stanach Zjednoczonych.

Benchmarkowe kontrakty terminowe na ropę Brent, obecnie o ponad 74 USD za baryłkę, wzrosły o około 16 procent w pierwszej połowie 2018 roku i o około 60 procent od czerwca ubiegłego roku.

Wydobycie ropy przez BP w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wynosiło 3,662 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, w tym produkcja w rosyjskim Rosneft, którego BP jest właścicielem nieco poniżej jednej piątej z 3,544 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w poprzednim roku.

Według analityków, to pomogło w osiągnięciu zysku z kosztów odtworzenia, co z definicji dochodu netto BP wzrośnie do 2,8 mld USD, przekraczając tym samym prognozy na 2,7 mld USD.

BP zarobił 0,7 mld USD rok wcześniej i 2,6 mld USD w pierwszym kwartale. Akcje BP wzrosły o około 1,2 procenta, osiągając dwutygodniowe maksimum we wczesnym handlu.

BP zapłacił około 2,4 mld USD z przewidywanych kosztów w 2018 roku o wartości nieco ponad 3 miliardy USD związanych z Deepwater Horizon i planuje rozdzielić zaległe płatności równo między trzecim a czwartym kwartałem, powiedział dyrektor finansowy Brian Gilvary.

W między czasie firma zaostrzyła swój budżet inwestycyjny na ten rok do około 15 mld USD z planowanych 16 mld USD i zwiększyła swoje prognozy dotyczące zbywania do ponad 3 mld USD z 2-3 mld USD.

Mechanizm napędowy, stosunek długu do wartości rynkowej BP, spadł do 27,8 procent na koniec kwartału z 28,1 procent na koniec marca. Zadłużenie netto wyniosło 39,3 mld USD na koniec czerwca w porównaniu z 40 mld USD na koniec marca.

Według analityków z konsekwentnym ustawieniem mechanizmu napędowego, podnoszeniem dywidend i wykonaniem na kursie z I i II kwartału, jest początkiem nowego pozytywnego trendu dla BP.