z kategorii Inne

W co mażna zainwestować?

1002
W co mażna zainwestować?

Kiedy możesz zainwestować? Możesz wtedy, gdy masz wolne środki, być może właśnie dostałeś podwyżkę, a może wysoką  premię za ukończony projekt. Tak czy inaczej, dobrze by było, żebyś mądrze zainwestował, jeśli chcesz, otrzymać dodatkowe pieniądze. A dlaczego lepiej zainwestować wolne środki, niż trzymać je w banku lub w skarpecie w domu? Odpowiedź jest oczywista – inflacja, która jest procesem ogólnego wzrostu cen w gospodarce, połączona z utratą wartości pieniądza. W wyniku inflacji za 1 zł można kupić coraz mniej, z upływem czasu wartość 1 zł spada. 

Problem polega na tym, że nie masz pojęcia, gdzie i w co zainwestować swoją gotówkę. Chociaż masz dostęp do niezliczonych opcji inwestycyjnych, ogromna liczba możliwości jest przytłaczająca.

W świecie inwestowania można to nazwać ,,paraliżem przez analizę’’. Spędzasz tyle czasu analizując swoje opcje, że kończysz je, odkładasz i nigdy nie inwestując w ogóle. A w rezultacie dodatkowa gotówka, którą odłożysz, zostanie skonsumowana przez rachunki lub niespodziewane wydatki. 

Jeśli chcesz się upewnić, że dodatkowa gotówka nie zostanie skonsumowana, należy jak najszybciej ją zainwestować. Pewna ilość analiz jest w porządku, jeśli pomaga Ci znaleźć odpowiednie opcje inwestycyjne dla Twoich celów, ale nadal musisz działać szybko.

Biorąc pod uwagę powyższe, opiszemy kilka możliwości inwestycyjnych.

Rynek akcji

Inwestycja na giełdzie to jedna z najbardziej podstawowych rad, jakie możesz usłyszeć kiedy zastanawiasz się w co zainwestować. Podczas gdy wszyscy wiedzą, że inwestowanie na giełdzie historycznie się opłaciło, jest zbyt wiele osób, które nie ufają rynkom finansowym i decydują się patrzeć na to z boku.

Są też ludzie, którzy sądzą, że giełda jest tak przeceniona, że musieliby być szaleni, aby w to wejść. Ale, o to chodzi, nikt nie chce, żebyś wrzucał wszystkie swoje dodatkowe pieniądze w akcje. Warto wziąć pod uwagę rozłożenia inwestycji w czasie, uśrednienie wartości złotówki oraz dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego.

Uśrednianie kosztu złotówki będzie wymagało od nas dokładania pieniędzy na inwestycje przez dłuższy czas. Może to być 12 miesięcy, 18 miesięcy, a może nawet pięć lat.

Dlaczego ważne jest uśrednianie kosztów złotówki i na co ma wpływ? Otóż, kiedy rynek jest wysoki (kurs akcji jest wysoki), kupujesz mniej akcji, a gdy rynek jest niski, kupujesz więcej akcji. Oznacza to, że z czasem będziesz miał niższą średnią cenę za pomocą tej metody. Oczywiście, łatwo zrozumieć, dlaczego byłoby to korzystne.

Omówiliśmy już znaczeniu inwestowania na giełdzie, porozmawiajmy teraz o tym, gdzie dokładnie zainwestować swoje pieniądze. Jakie są najlepsze narzędzia i rady, z których możemy skorzystać?

Ilość opcji i możliwości jest przytłaczająca. Mamy do dyspozycji ogromną ilość instrumentów, wśród nich fundusze inwestycyjne lub fundusze ETF.

Jeśli masz doradcę finansowego działającego w twoim imieniu, może on być w stanie wyeliminować dobrze zarządzane fundusze inwestycyjne od tych, które nie robią tego dobrze. W przeciwnym razie możesz inwestować w fundusze indeksowe, które nie są aktywnie zarządzane, ale mają długą historię solidnych zysków.

Jeśli masz już konto brokerskie, możesz już na nim dokonywać inwestycji. W przeciwnym razie musisz znaleźć nowe miejsce, które umożliwi Ci zainwestowanie środków. Na tego typu kontach Twoje pieniądze mogą być inwestowane w fundusze ETF, indeksy, akcje, pary walutowe itp.

Co to znaczy? Oznacza to, że możesz zainwestować swoje ciężko zarobione pieniądze, a następnie usiąść i cieszyć się zwrotami, pozwolając im ciężko pracować.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad swoimi inwestycjami, internetowe firmy brokerskie ułatwiają utrzymanie niskich opłat i łatwych w użyciu platform. Ponadto istnieje wiele różnych ,,robo-doradców’’ do wyboru.

Kryptowaluty

Zanim zainwestujesz w cokolwiek, potrzebujesz informacji i jasnego zrozumienia, jakie są Twoje cele inwestycyjne i jak je osiągniesz. Powinieneś mieć wiedzę, być przygotowanym na to, aby utrzymać swoją inwestycję otwartą i jaką kwotę zysku ma Ci ona przynieść. Taki sam sposób myślenia każdy inwestor powinien mieć z kryptowalutami. Zanim się zdecydujesz na inwestycję w kryptowaluty, powinieneś zdecydować czy zależy Ci na kupnie realnej kryptowaluty czy wolisz zarabiać na wzrostach i spadkach na rynku CFD u brokera online, a może wolisz sam kopać kryptowaluty? Możliwości i strategii inwestycyjnych w kryptowaluty jest dużo.

Inwestując w najpopularniejsze kryptowaluty, takie jak np. Bitcoin, Ethereum, Litecoin itp., inwestorzy mają wybór. Inwestycja może odbywać się za pomocą dwóch oddzielnych instrumentów: regularnego zakupu kryptowaluty i kontraktów na różnice cenowe oparte na kryptowalutach (rynek CFD). Obie opcje oferują pozycje krótkie/długie i działają w podobny sposób. Jednak powinny one być wykorzystywane w różny sposób w zależności od zachowania rynku i osobistych preferencji każdego konkretnego inwestora.

Zakup realnych kryptowalut wiąże się z wyborem odpowiedniej giełdy krypto, otwarciem oraz wyborem odpowiedniego portfela, który będzie solidnie strzeżony przed atakami hakerskimi. Należy również pamiętać, że rynek kryptowalut jest bardzo podatny na spekulacje, a dzieje się tak dlatego, że nieliczna grupa osób może być w posiadaniu około 90% całego rynku i dlatego mogą dowolnie sterować tym rynkiem.

Obecnie kryptowalutami możemy dokonać płatności np. za obiad, można je wymienić, sprzedać lub komuś podarować. Należy się liczyć również z prowizjami od sprzedaży czy zakupu.

Kontrakty na różnice (CFD) nie wiąże się z zakupem instrumentu bazowego. Zamiast tego inwestor kupuje prawo do otrzymania różnicy między bieżącymi a przyszłymi cenami aktywów, ale tylko wtedy, gdy kierunek trendu jest przewidziany prawidłowo. W przeciwnym razie inwestor poniesie straty porównywalne z potencjalnymi zyskami.

Niektórzy uważają, że handel CFD jest bardziej odpowiedni dla operacji krótkoterminowych. Kryptowalutowe kontrakty CFD zwykle oferują niższe spready niż transakcje kryptowalutowe. Niższa rozpiętość z kolei ułatwia otwieranie tymczasowych pozycji i wykorzystywanie mniejszych ruchów cenowych, odzwierciedlając spekulatywny charakter tego instrumentu. Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut jest zwykle związane z pozycjami długoterminowymi i nie bez powodu. ,,Kup i trzymaj’’ to jedna z najpopularniejszych taktyk, przyjęta przez handlowców kryptowalutami na całym świecie. Pewne kryptowaluty  rosną znacząco i najszybciej, dlatego łatwo zrozumieć, dlaczego to podejście zyskuje na popularności każdego dnia.

W przypadku zakupu realnej kryptowaluty, dosłownie niemożliwe jest, aby inwestor stracił wszystkie swoje pieniądze, chyba że zakupiona kryptowaluta osiągnie poziom cenowy równy zero. Krótkoterminowe wahania kursów walutowych mają niewielki lub żaden wpływ na pozycje długoterminowe. Po prostu utrzymując pozycję otwartą, inwestor może uniknąć tymczasowych spadków i czekać na powrót akcji cenowej.

Jak zawsze przy podejmowaniu decyzji, nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie ,,Co jest lepsze?’’ Obie możliwości, jeśli są używane prawidłowo, mogą przynieść imponujące rezultaty. Szczególnie biorąc pod uwagę potencjał wzrostu i dużą zmienność rynku kryptowalut. Jednak każdy z nich najlepiej nadaje się do określonego cyklu rynkowego i powinien być stosowany zgodnie ze strategiami długo- lub krótkoterminowymi. W ostatnim czasie kilka kolejnych kryptowalut pojawiło się w sekcjach CFD na platformach transakcyjnych, dzięki czemu wykorzystanie kontraktów na różnice będzie jeszcze bardziej lukratywne i wszechstronne.

A co z kopaniem kryptowalut? Mining (kopanie) to wyścig, w którym nagradzani są pierwsi użytkownicy. Z pewnością słyszeliście o Bitcoinie, pierwszej zdecentralizowanej kryptowalucie, która została wypuszczona na początku 2009 roku. Podobne waluty cyfrowe wkroczyły na światowy rynek od tego czasu, włączając w to spin-off z Bitcoin o nazwie Bitcoin Cash.

Gdybyś zaczął wydobywanie Bitcoinów w 2009 roku, mógłbyś już zarobić tysiące (jak nie miliony) dolarów. W tym samym czasie istnieje wiele sposobów na utratę pieniędzy. Bitcoiny nie są dobrym wyborem dla początkujących górników, którzy pracują na małą skalę. Obecne początkowe koszty inwestycji i utrzymania, nie wspominając już o zwykłej matematycznej trudności procesu, po prostu nie sprawiają, że jest on opłacalny dla sprzętu na poziomie konsumenckim. Obecnie wydobywanie Bitcoinów jest zarezerwowane tylko dla operacji na dużą skalę.

Litecoiny, Dogecoiny i Feathercoins to trzy kryptowaluty oparte na Scryptach, które są najlepszą relacją kosztów do korzyści dla początkujących. Przy obecnej wartości Litecoin, można zarobić od 50 centów do 10 dolarów dziennie przy użyciu sprzętu do wydobywania na poziomie konsumenta. Ponieważ coraz więcej ludzi dołącza do pędu krypto-wydobywczego, twój wybór może być trudniejszy, ponieważ do wykopania monet będzie potrzebny droższy sprzęt. Będziesz zmuszony dużo zainwestować, jeśli chcesz pozostać przy wydobywaniu monet.

Wybór jest uzależniony, jak zawsze od Twoich możliwości inwestycyjnych.

Lokaty

Kilkanaście a nawet kilka lat temu lokaty były bardzo popularne w naszym kraju. Zapewne każdy w swoim gronie znał choć jedną osobę, która miała lokatę w banku. Kilka lat temu można było znaleźć lokatę, która oferowała nam aż  4 - 5% w skali roku. Czy dziś nadal jest to opłacalna inwestycja kapitału?

Należy wziąć pod uwagę, że na przestrzeni kilku lat pojawiła się deflacja co z kolei zmusiło do przerzucania pieniędzy z lokaty na lokatę, aby osiągnąć realnie w skali roku około 3-4%. Dziś uzyskanie takiego zysku w skali roku jest prawie nie osiągalne. Banki obecnie oferują około 3% dla nowych klientów, ale biorąc pod uwagę inflację, która wynosi około 2 %, zarobek na takiej lokacie jest znikomy, a nawet możemy być stratni. Z komunikatu Prezesa Narodowego Banku Polskiego dowiadujemy się, że nie ma potrzeby podnoszenia stóp procentowych do 2019 roku (jak na razie). Dla tych, co mają lokaty oznacza to, że uzyskanie wyższych odsetek jest niemożliwe.

Obligacje skarbowe

Teoretycznie najbezpieczniejsza inwestycja, pod warunkiem, że dany kraj nie zbankrutuje. Właściciele obligacji pożyczają pieniądze państwu. Obligacje skarbowe są dobrą alternatywą dla lokat, i tu swoją szansę ma właśnie Skarb Państwa, ponieważ banki mają kiepskie lokaty, a ich polityka się nie zmienia. Zatem inwestowanie w obligacje skarbowe jest dobrym pomysłem na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego.  Obecnie do wyboru mamy inwestycje w obligacje z zyskiem do:

 • 1,50%, 3- miesięczne; 
 • 2,10% stałoprocentowe, 2-letnie;
 • 2,20% uzyskamy przy zmiennoprocentowych, 3-letnich;
 • 2,40% przy obligacjach indeksowanych inflacją, 4-letnich;
 • 2,70%  przy obligacjach indeksowanych inflacją, 10-letnich;
 • 2,80% przy obligacjach indeksowanych inflacją, rodzinnych 6-letnich;
 • 3,20% przy obligacjach indeksowanych inflacją, rodzinnych 12-letnich.

Możemy też zakupić obligacje premiowe lub IKE obligacje.

Obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne są emitowane przez przedsiębiorstwa, a obligacje skarbowe są emitowane przez poszczególne kraje. To jest pierwsza znacząca różnica, ale nie tylko. Zysk jak i ryzyko są zupełnie inne.  

Teoretycznie wybierając obligacje korporacyjne możemy liczyć na większe zyski, ale wiąże się z tym potencjalnie większe ryzyko. Jednak wybór firmy, która emituje takie obligacje nie jest łatwy. Należy zapoznać się z zabezpieczeniami, należy przeanalizować ich sytuacje na rynku, prześledzić sprawozdania finansowe – są to instrumenty dużo bardziej skomplikowane niż się wydaje. Zatem zakup takich obligacji nie jest łatwą decyzją, ponieważ możemy trafić nawet na firmy, które mają problemy ze spłatami w terminie. 

Tak jak i w przypadku obligacji skarbowych, obligacje korporacyjne możemy podzielić ze względu na oprocentowanie:

 • obligacje korporacyjne o stałym oprocentowaniu – bez względu na to co wydarzy się na rynku;
 • obligacje korporacyjne o zmiennym oprocentowaniu – wycena takich obligacji oparta jest na jednym z wybranych wskaźników np. WIBOR 3-miesięczny i jest aktualizowana co pewien czas, ale zgodnie ze zmianami wybranego wskaźnika;
 • obligacje korporacyjne indeksowane – posiadacze w momencie wykupu otrzymają dodatkowy procent, spowodowany zmianą indeksu, np. stopą inflacji za poprzedni rok;
 • obligacje zerokuponowe – emitowane są po niższej cenie niż wynosi ich wartość nominalna, bez odsetek.

Nieruchomości

Oprócz inwestycji na giełdzie, u brokerów internetowych, w kryptowaluty, obligacje czy lokaty interesującą strategią inwestycyjną do rozważenia są nieruchomości. Ale oczywiście nie chodzi o to, aby teraz wszyscy wybiegli i kupili nieruchomość inwestycyjną.

Bycie właścicielem nieruchomości fizycznie wiąże się z pewnymi obowiązkami, które mogą bardzo absorbować i niestety też przysporzyć wiele niepotrzebnego stresu. Inwestycje w mieszkania na wynajem mimo wszystko są najpopularniejsze, w tej kategorii widać znaczny wzrost w ostatnich latach. W następstwie tego boomu w branży nieruchomości ceny poszybowały w górę, a dostępność takich lokali mieszkalnych znacznie się obniżyła. Inwestorzy, którzy upodobali sobie tą branżę zaczynają szukać alternatywnych nieruchomości. Bardzo popularny stał się co-working, który buduje nowy model pracy biurowej, ale mimo wszystko inwestycje w mieszkania studenckie wiodą prym. Coraz większą aktywność notuje się w inwestycjach w sektor Healthcare, Data Center i oczywiście nieruchomości z branży rozrywkowej.

Biorąc pod uwagę stabilną gospodarkę danego kraju, inwestycje w nieruchomości mieszkalne charakteryzują się stabilnością zwrotów.

Mając powyższe na uwadze, warto zastanowić się nad inwestycją w nieruchomości. Możesz również zastanowić się nad rodzajem Twojej inwestycyjnej nieruchomości, czy będzie to mieszkanie dla studenta, apartament nad morzem czy przestrzeń co-workingowa.

Przy wyborze rodzaju inwestycji należy pamiętać o oszacowaniu swoich potencjalnych warunków oraz poziomu ryzyka.