z kategorii Kryptowaluty

Co to jest ICO i skąd tak duża popularność?

563
Co to jest ICO i skąd tak duża popularność?

Świat finansów ostatnio przeszedł wielkie zmiany. Jedną z największych zmian w ciągu ostatnich kilku lat było wprowadzenie ofert początkowych monet (ICO). Nic dziwnego, że jednym z najbardziej popularnych pytań w przestrzeni kryptograficznej w ubiegłym roku było ,,Co to jest ICO?’’.

Nawet jeśli jesteś zaznajomiony z popularnymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin i Ethereum, możesz nie być dobrze zaznajomiony z ICO.

Zanim jednak zaznajomisz się ze szczegółami dotyczącymi ICO, musisz mieć pewność, że dobrze rozumiesz technologię, która stoi za Initial Coin Offering, są to: blockchain i inteligentne umowy, zwane też kontraktami. Jeśli znasz i rozumiesz te dwie technologie, możesz przejść do koncepcji ICO.

Blockchain

Blockchain nie jest Bitcoinem ani żadną inną kryptowalutą. Nie. Po prostu kryptowaluty wykorzystują blockchain. Mówiąc prościej, blok to grupa transakcji. Łańcuch to grupa bloków, które są ze sobą połączone. Z połączenia tych dwóch słów mamy – blockchain (łańcuch bloków).

Wszystkie te bloki połączone razem w łańcuchu tworzą publiczną bazę danych. Ta baza danych jest publiczna, ponieważ jest udostępniana setkom lub nawet tysiącom komputerów. Możemy uznać te komputery jako serwery dla blockchain/bazy danych. (Te komputery są nazywane węzłami).

Wszelkie zmiany dokonane w bazie danych muszą zostać zweryfikowane przez więcej niż 51% węzłów. Jeśli nie zostaną zweryfikowane, zmiana nie będzie możliwa. To sprawia, że ​​bardzo trudno się włamać do bazy danych, ponieważ trzeba by włamać się do więcej niż 51% węzłów, a węzły są zazwyczaj w posiadaniu wielu różnych ludzi i firm.

Efekt ten nazywa się decentralizacją - co oznacza, że ​​baza danych nie jest przechowywana w jednym miejscu, lecz w wielu różnych miejscach.

Kiedy mówimy o ,,zmianach’’ w bazie danych, są to transakcje danych. W przypadku Bitcoina są to na przykład transakcje Bitcoinów - osób przekazujących Bitcoiny innym osobom.

Tokeny i inteligentne umowy (kontrakty)

Transakcje, które mają miejsce w bazie danych, nie ograniczają się tylko do transakcji finansowych, takich jak te na blockchainie Bitcoin. Zamiast tego mogą być wszystkim, co ma wartość.

Na przykład wartością transakcji może być dom lub udział w firmie. Oczywiście, nie można fizycznie umieścić domu lub udziału firmy w blockchainie. Zamiast tego potrzebujesz czegoś, co reprezentuje wartość domu lub udziałów firmy.

Tokeny

Token jest tworzony, aby reprezentować wartość czegoś. Na przykład dom, elektryczność, kredyt lub udział w firmie.

ICO to stosunkowo nowe zjawisko, ale szybko stało się dominującym tematem dyskusji w społeczności blockchain. Wiele projektów ICO postrzega się jako nieuregulowane papiery wartościowe, które pozwalają założycielom pozyskać nieuzasadnioną ilość kapitału, podczas gdy inni twierdzą, że jest to innowacja w tradycyjnym modelu finansowania przedsięwzięcia. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) podjęła niedawno decyzję dotyczącą statusu tokenów wydanych w niesławnym ICO DAO, który zmusił wiele projektów i inwestorów do ponownego zbadania modeli finansowania wielu ICO. Najważniejszym kryterium do rozważenia jest to, czy token przechodzi test Howeya. Jeśli tak, musi być traktowane jako zabezpieczenie i podlega pewnym ograniczeniom nałożonym przez SEC.

ICO są łatwe do skonstruowania dzięki technologiom takim jak ERK20 Token Standard, który generuje wiele procesów rozwojowych niezbędnych do stworzenia nowego zasobu kryptograficznego. Większość ICO pracuje, ponieważ inwestorzy wysyłają fundusze (Bitcoin na blockchainie Bitcoin lub Ether na blockchainie Ethereum) do inteligentnej umowy, która przechowuje fundusze i rozprowadza równoważną wartość w nowym tokenie w późniejszym czasie.

Istnieje niewiele, jeśli w ogóle, ograniczeń dotyczących tego, kto może w tym uczestniczyć zakładając, że token nie jest faktycznie zabezpieczeniem. A ponieważ pieniądze brane są od globalnej puli inwestorów, sumy zebrane w ICO mogą być astronomiczne. Podstawową kwestią jest fakt, że większość z nich zbiera pieniądze na produkt przedprodukcyjny. To czyni inwestycję wyjątkowo spekulatywną i ryzykowną. Argumentem przeciwnym jest to, że ten styl zbierania funduszy jest szczególnie użyteczny (nawet konieczny), aby zachęcić do opracowania protokołu.

Zanim zajmiemy się dyskusją na temat zalet ICO, ważne jest, aby mieć jakiś kontekst historyczny na temat tego, jak zaczął się ten trend.

Jak działa ICO?

Jeśli chcesz uruchomić własną kryptowalutę lub dApp, będziesz potrzebować dużo pieniędzy. Aby uzyskać te pieniądze, możesz uruchomić ICO. Jeśli ludzie są zainteresowani Twoim ICO i uważają, że projekt jest dobry, mogą kupić token za pewną cenę.

Ceny te są zwykle ustalane w Ethereum (ETH), jednak niektóre projekty akceptują więcej niż jedną kryptowalutę - zwykle Bitcoin (BTC) i Litecoin (LTC).

Kiedy inwestujesz w ICO, wysyłasz ETH, BTC, LTC lub dowolną walutę, którą chcesz zapłacić, do inteligentnego kontraktu ICO. Ta inteligentna umowa przesyła Ci kwotę żetonów, za które zapłaciłeś.

Zwykle istnieją dwa główne powody kupowania żetonów od ICO:

  1. Aby sprzedać token w przyszłości za wyższą cenę.
  2. Aby użyć tokena dla jego celu.

Tokeny zwykle zapewniają posiadaczom tokena korzyści, takie jak obniżone opłaty, udział w zyskach lub funkcje premium.

Niektórych tokenów można używać do kupowania rzeczy w aplikacji projektu, gdy jest ona tworzona - te rodzaje tokenów są znane jako tokeny narzędziowe.

Inteligentne umowy

Aplikacje, których używają tokeny, są nazywane inteligentnymi umowami. Jednak wyglądają jak grono kodu. Tak więc, aby korzystać z niego zwykli użytkownicy, programiści tworzą dApps (aplikacje zdecentralizowane).

O dApps można myśleć jak o interfejsie, który widać podczas korzystania z Instagrama lub Twittera, ale za Instagramem i Twitterem jest seria zakodowanych aplikacji. Te zakodowane aplikacje są inteligentnymi umowami.

Te inteligentne umowy są wyjątkowe z wielu powodów, np.:

Mogą automatycznie przetwarzać transakcje.

Transakcje są uruchamiane na podstawie pewnych warunków zapisanych w inteligentnej umowie.

Korzystają z technologii blockchain, więc warunków inteligentnych umów nie można zmienić.

Są to technologiach, które sprawiły, że ICO stało się sukcesem.

Koncepcja ICO

Initial Coin Offering można porównać do Initial Public Offering. IPO jest pierwszą publiczną ofertą - jest to termin używany, gdy firma po raz pierwszy wydaje swoje akcje na giełdzie. Wcześniej akcje spółki były prywatne, a ich akcje nie były dostępne publicznie. Stąd też pierwsza oferta publiczna. Ważne jest, aby zrozumieć różnice między IPO i tym, co to jest ICO.

Gdy firmy wymieniają się na giełdzie, osoby i firmy, które są zainteresowane spółkami, mogą nabywać udziały w firmie za pewną cenę.

Akcje można wykorzystywać do głosowania na określone działania podejmowane przez firmę, ponieważ faktycznie nabywcy stają się częściowymi właścicielami firmy. Jeśli firma ma się dobrze, wartość ich akcji wzrasta, a nabywca może je sprzedać na późniejszym etapie z zyskiem.

ICO nie są tak schludne i czyste jak IPO. Initial Coin Offering można uznać za środek crowdfundingu.

Dzięki ICO otrzymujesz token. Te żetony nie dają jednak długoterminowej władzy ani prawa własności do projektu; są jedynie środkiem do pozyskania funduszy na projekt.

Jednak ponownie, jeśli projekt się powiedzie, wartość takiego tokena może wzrosnąć. Można więc sprzedać token za więcej niż został zakupiony.

Skąd inwestorzy wiedzą, w co inwestować ICO?

Tylko dlatego, że pomysł jest dobry, nie oznacza to, że projekt będzie dobry!

Pomysł może wydawać się naprawdę dobry, ale potem całkowicie zawiedzie, gdy zbierze fundusze. To niestety prawda. Zdarzały się nawet przypadki, w których ICO okazały się kompletnymi oszustwami.

Teraz, gdy rozumiesz, co to jest, upewnij się, że podczas badania ICO, jesteś ostrożny.

Inwestorzy zazwyczaj zwracają szczególną uwagę na następujące kwestie:

Czy projekt nie ma żadnych konkurentów? Jeśli tak, to co robią inaczej niż ich konkurenci?

Kim jest zespół pracujący nad projektem? Czy mają dobre, odpowiednie pochodzenie? Czy wcześniej pracowali nad podobnymi projektami?