z kategorii Kryptowaluty

Czym jest kryptowaluta? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się więcej na ich temat

1035
Czym jest kryptowaluta? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się więcej na ich temat

Dzisiaj kryptowaluty stały się globalnym zjawiskiem znanym większości ludzi. Choć nadal jest to w pewnym sensie maniakalne i niezrozumiałe dla większości ludzi, banki, rządy i wiele firm zdaje sobie sprawę z ich znaczenia.

W obecnej chwili sporą trudność może sprawić znalezienie dużego banku, dużej firmy księgowej, znanej firmy produkującej oprogramowanie lub rządu, który nie szukałby kryptowalut, nie opublikowałby artykułu na ten temat ani nie rozpocząłby tak zwanego projektu blockchain.

Ale poza hałasem i komunikatami prasowymi przytłaczająca większość ludzi - nawet bankierzy, konsultanci, naukowcy i programiści – mają nadal ograniczoną wiedzę na temat kryptowalut. Często nie potrafią nawet zrozumieć podstawowych pojęć.

Czym są kryptowaluty? Przybliżymy genezę ich powstania.  

Niewiele osób wie, ale kryptowaluty pojawiły się jako produkt uboczny innego wynalazku. Satoshi Nakamoto, nieznany wynalazca (lub grupa wynalazców) Bitcoina, pierwszej i wciąż najważniejszej kryptowaluty, nigdy nie zamierzał wymyślać waluty.

W swojej zapowiedzi Bitcoina pod koniec 2008 roku Satoshi powiedział, że opracował ,,elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer’’.

Jego celem było coś wymyślić; wielu ludziom nie udało się przed nim stworzyć cyfrowej gotówki.

Satoshi Nakamoto 9 stycznia 2009, ogłosił pierwsze wydanie Bitcoina, nowego elektronicznego systemu gotówkowego, który wykorzystuje sieć typu peer-to-peer, aby zapobiec podwójnemu wydatkowaniu. Był całkowicie zdecentralizowany, bez serwera ani centralnego organu. 

Najważniejszą częścią wynalazku Satoshi było to, że znalazł sposób na zdecentralizowany system cyfrowej gotówki. W latach dziewięćdziesiątych podjęto wiele prób stworzenia cyfrowych pieniędzy, ale wszystkie one zawiodły, dopiero po ponad dekadzie nieudanych systemów opartych na zaufanych systemach zewnętrznych (np. Digicash itp.), po raz pierwszy Satoshi spróbował zbudować cyfrowy system gotówki bez centralnej jednostki. Jak sieć peer-to-peer do udostępniania plików.

Decyzja ta stała się narodzinami kryptowaluty. Był to brakujący element, w którym Satoshi znalazł cyfrową gotówkę. Choć powód był bardziej techniczny i złożony.

Aby zrealizować cyfrową gotówkę, potrzebna jest sieć płatnicza z kontami, saldami i transakcjami. Łatwo to zrozumieć. Jednym z głównych problemów, które musi rozwiązać każda sieć płatnicza, jest zapobieganie tak zwanym podwójnym wydatkom: aby jeden podmiot nie wydał tej samej kwoty dwukrotnie. Zwykle robi to centralny serwer, który rejestruje salda.

W zdecentralizowanej sieci nie ma tego serwera. Potrzebna jest więc każda pojedyncza jednostka sieci do wykonania tej pracy. Każdy użytkownik w sieci musi mieć listę wszystkich transakcji, aby sprawdzić, czy przyszłe transakcje są ważne lub spróbować podwoić wydatki.

Jak te podmioty mogą zachować konsensus w sprawie tych zapisów?

Jeśli ,,peersy’’w sieci nie zgadzają się co do jednego, niewielkiego salda, wszystko jest zepsute. Potrzebują absolutnego konsensusu. Zwykle biorą ponownie centralny organ, aby zadeklarować prawidłowy stan sald. Ale jak osiągnąć konsensus bez centralnej władzy?

Nikt nie wiedział, dopóki Satoshi nie pojawił się znikąd. W rzeczywistości nikt nie wierzył, że jest to możliwe.

Satoshi to udowodnił. Jego główną innowacją było osiągnięcie konsensusu bez centralnego autorytetu. Kryptowaluty są częścią tego rozwiązania - częścią, która sprawiła, że ​​rozwiązanie było ekscytujące, fascynujące i pomogło mu nadążyć za światem.

Czym naprawdę są kryptowaluty?

Jeśli usuniemy cały szum wokół kryptowalut i zredukujemy go do prostej definicji, okaże się, że są to tylko ograniczone wpisy w bazie danych, których nikt nie może zmienić bez spełnienia określonych warunków. Może się to wydawać zwyczajne, ale właśnie w ten sposób można zdefiniować walutę.

Dla przykładu weźmy pieniądz, który wpłacamy na swoje konto bankowe: czy jest czymś więcej niż wpisem w bazie danych, który można zmienić tylko w określonych warunkach? Można nawet wziąć fizyczne monety i banknoty: Czy są inne niż ograniczone wpisy w publicznej fizycznej bazie danych, które można zmienić tylko wtedy, gdy dopasujesz warunek, niż fizycznie jesteś właścicielem monet i banknotów? Pieniądze to sprawdzony wpis w jakiejś bazie danych kont, sald i transakcji.

Zatem jak ,,górnicy’’ tworzą monety i potwierdzają transakcje?

Rzućmy okiem na mechanizm rządzący bazami danych kryptowalut. Kryptowaluta taka jak Bitcoin składa się z sieci peer-to-peer. Każdy peer ma zapis pełnej historii wszystkich transakcji, a więc salda każdego konta.

Transakcja jest plikiem, który mówi: ,,Tomek daje X Bitcoinów Alicji" i jest podpisany przez prywatny klucz Tomka. To podstawowa kryptografia klucza publicznego, nic specjalnego. Po podpisaniu transakcja jest transmitowana w sieci, wysyłana od jednego peera do każdego innego peera. To jest podstawowa technologia p2p.

Transakcja znana jest niemal natychmiast przez całą sieć, ale dopiero po określonym czasie zostaje potwierdzona.

Potwierdzenie jest kluczową koncepcją w kryptowalutach. Można powiedzieć, że potwierdzenia dotyczą wyłącznie kryptowalut.

Dopóki transakcja nie zostanie potwierdzona, jest w toku i może zostać sfałszowana. Gdy transakcja zostanie potwierdzona, zostanie ona ustanowiona na stałe. Nie można jej odwrócić, jest częścią niezmiennego zapisu historycznych transakcji: to nazywa się Blockchain.

Tylko górnicy mogą potwierdzać transakcje. To jest ich praca w sieci kryptowalut. Biorą transakcje, stemplują je jako zgodne z zasadami  i rozpowszechniają je w sieci. Po potwierdzeniu transakcji przez górnika każdy węzeł musi go dodać do swojej bazy danych i tak staje się częścią blockchain.

W tej pracy górnicy otrzymują nagrodę za token kryptowaluty, na przykład za Bitcoiny. Ponieważ działalność górnicza jest najważniejszą częścią systemu kryptowalutowego, przedstawimy ją bliżej.

Zasadniczo każdy może być górnikiem. Ponieważ zdecentralizowana sieć nie ma uprawnień do delegowania tego zadania, kryptowaluta potrzebuje jakiegoś mechanizmu, który zapobiegnie nadużywaniu go przez jedną partię rządzącą. Wyobraźmy sobie, że ktoś tworzy tysiące peerów i rozpowszechnia sfałszowane transakcje. System pękłby natychmiast.

Satoshi wprowadził zasadę, że górnicy muszą zainwestować część swoich komputerów, aby zakwalifikować się do tego zadania. W rzeczywistości muszą znaleźć hasz - produkt funkcji kryptograficznej, który łączy nowy blok z jego poprzednikiem. Nazywa się to ,,proof of work’’. W Bitcoin opiera się na algorytmie SHA 256 Hash.

Nie trzeba rozumieć szczegółów dotyczących SHA 256. Ważne jest tylko, żeby zrozumieć, że może to być podstawa zagadki kryptologicznej, a górnicy rywalizują między sobą, aby ją rozwiązać. Po znalezieniu rozwiązania, górnik może zbudować blok i dodać go do blockchain. Jako zachętę, ma prawo do dodania tak zwanej transakcji bazowej, która daje mu określoną liczbę Bitcoinów. Jest to jedyny sposób na utworzenie prawidłowych Bitcoinów.

Bitcoiny można tworzyć tylko wtedy, gdy górnicy rozwiążą ,,zagadkę’’ kryptograficzną. Ponieważ trudność tej układanki zwiększa ilość energii komputera, którą inwestuje górnik, istnieje tylko określona ilość tokena kryptowaluty, która może zostać utworzona w określonym czasie. Jest to część konsensusu, którego żaden peer w sieci nie może złamać.

Rewolucyjne właściwości

Bitcoin jako zdecentralizowana sieć peerów, które prowadzą do konsensus w związku z kontami i saldami, są bardziej walutą niż cyfrą, którą widzisz na swoim koncie bankowym.

Zasadniczo kryptowaluty to wpisy o tokenie w zdecentralizowanych konsensusowych bazach danych. Nazywa się je kryptowalutami, ponieważ proces konsensusu jest zabezpieczony przez silną kryptografię. Kryptowaluty są zbudowane na kryptografii. Nie są one zabezpieczone przez ludzi ani przez zaufanie, ale przez matematykę. Opisując właściwości kryptowalut musimy rozdzielić własności transakcyjne i pieniężne. Podczas gdy większość kryptowalut ma wspólny zestaw właściwości, nie są one wyryte na stałe.

Właściwości transakcyjne:

 1. Nieodwracalność: po potwierdzeniu transakcji nie można jej cofnąć. Przez nikogo. Dosłownie przez nikogo, nie możesz tego zrobić nawet ty sam, twój bank, prezydent Stanów Zjednoczonych, sam Satoshi ani twój górnik. Nikt. Jeśli wysyłasz pieniądze, wyślesz je. Kropka. Nikt nie może ci pomóc, jeśli wysłałeś środki finansowe do oszusta lub jeśli haker ukradł je z twojego komputera.

2. Anonimowość: żadne transakcje ani konta nie są połączone z rzeczywistymi tożsamościami. Otrzymujesz Bitcoiny na tak zwanych adresach, które są losowymi łańcuchami składającymi się z około 30 znaków. Podczas gdy zwykle możliwe jest analizowanie przepływu transakcji, nie zawsze możliwe jest połączenie rzeczywistej tożsamości użytkowników z tymi adresami.

3. Szybko i globalnie: transakcja jest rozprzestrzeniania niemal natychmiast w sieci i jest potwierdzana w ciągu kilku minut. Ponieważ zdarzają się one w globalnej sieci komputerów, są całkowicie obojętne na twoją fizyczną lokalizację. Nie ma znaczenia, czy wysyłasz Bitcoina do swojego sąsiada, czy do kogoś po drugiej stronie świata.

4. Bezpieczeństwo: kapitał pieniężny kryptowaluty jest zablokowany w systemie kryptografii klucza publicznego. Tylko właściciel klucza prywatnego może wysyłać kryptowaluty. Silna kryptografia i trudność związana z ogromnymi liczbami uniemożliwia złamanie tego schematu. Adres Bitcoina jest bezpieczniejszy niż cokolwiek innego.

5. Bez uprawnień: nie musisz nikogo prosić o korzystanie z kryptowaluty. To tylko oprogramowanie, które każdy może pobrać bezpłatnie. Po zainstalowaniu możesz odbierać i wysyłać Bitcoiny lub inne kryptowaluty. Nikt nie może cię powstrzymać. Nie ma osoby, która tego zabrania.

Właściwości pieniężne:

1. Kontrolowana podaż: większość kryptowalut ogranicza dostawę tokenów. W Bitcoinie dostawa zmniejsza się w czasie i osiągnie ostateczną liczbę około 2140. Wszystkie kryptowaluty kontrolują dostawę tokenów według harmonogramu zapisanego w kodzie. Oznacza to, że podaż pieniądza kryptowalutowego w danym momencie w przyszłości można z grubsza obliczyć już dzisiaj. Nie ma niespodzianki.

2. Bez długu, ale na okaziciela: pieniądze fiducjarne na twoim koncie bankowym są tworzone przez zadłużenie, a liczby, które widzisz w swojej księdze stanowią tylko dług. To system IOU (I owe you – jestem ci winien). Kryptowaluty nie reprezentują długów. Po prostu reprezentują siebie. Są to pieniądze tak samo twarde i prawdziwe jak złote monety.

Aby zrozumieć rewolucyjny wpływ kryptowalut, należy wziąć pod uwagę obie te właściwości. Bitcoin jako nieodwracalny, bez uprawnień, anonimowy środek płatniczy jest odpowiedzią na kontrolę banków i rządów nad transakcjami pieniężnymi ich obywateli. Nie możesz zabronić komuś w korzystaniu z Bitcoina, nie możesz zabronić przyjęcia płatności, nie możesz też cofnąć transakcji. Jako pieniądz z ograniczoną, kontrolowaną podażą, której nie można zmienić przez rząd, bank lub inną centralną instytucję, kryptowaluty zmieniają zakres polityki pieniężnej. Odbierają one bankom centralnym kontrolę nad inflacją lub deflacją, manipulując podażą monetarną.

Kryptowaluty jako nowa gospodarka

Głównie dzięki swoim rewolucyjnym właściwościom kryptowaluty stały się sukcesem, ich wynalazca, Satoshi Nakamoto, nie odważył się nawet o tym marzyć. Podczas gdy każda inna próba stworzenia cyfrowego systemu gotówkowego nie przyciągnęła ogromnej liczby użytkowników, Bitcoin miał coś, co wywołało entuzjazm i fascynację.

Kryptowaluty to cyfrowe złoto. Solidne pieniądze, które są zabezpieczone przed wpływami politycznymi. Pieniądze, które obiecują zachować i zwiększyć ich wartość w czasie. Kryptowaluty są również szybkim i wygodnym środkiem płatniczym o zasięgu ogólnoświatowym, a także są wystarczająco prywatne i anonimowe, aby służyć jako środek płatniczy dla czarnych rynków i wszelkich innych zabronionych działalności gospodarczych.

Jednocześnie kryptowaluty są częściej wykorzystywane do płatności, ich użycie jako środka spekulacji i zasobu wartości przyćmiewa aspekty płatności. Kryptowaluty dały początek niezwykle dynamicznemu, szybko rozwijającemu się rynkowi dla inwestorów i spekulantów. Giełdy takie jak BitBay, Poloniex lub ShapeShift umożliwiają handel setkami kryptowalut. Ich dzienny obrót handlowy przewyższa wielkość głównych europejskich giełd.

Praktyka Initial Coin Distribution (ICO), w dużej mierze wspierana jest przez inteligentne kontrakty Ethereum, co przyniosło niesamowite projekty crowdfundingowe, w których często wystarczy pomysł zebrania milionów dolarów. W przypadku ,,DAO’’ było to ponad 150 milionów dolarów.

W tym bogatym ekosystemie monet i żetonów doświadczyć można ekstremalnej niestabilności. Często zdarza się, że moneta zyskuje 10 procent dziennie - czasami 100 procent - tylko po to, aby stracić to samo następnego dnia. Jeśli mamy szczęście, wartość kupionej monety wzrasta do 1000 procent w ciągu jednego lub dwóch tygodni.

Równocześnie Bitcoin pozostaje zdecydowanie najsłynniejszą kryptowalutą, a większość innych kryptowalut ma zerowy wpływ spekulacyjny, inwestorzy i użytkownicy powinni mieć oko na kilka kryptowalut, np.: Ethereum, Ripple, Monero, Litecoin czy Dash.

W skrócie, kryptowaluta to:

- nic innego, jak rozproszony system księgowy, przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach,

- to pieniądz cyfrowy stworzony z kodu,

- waluta wolna od wszelkiego nadzoru rządowego, gospodarka kryptowalut jest monitorowana przez protokół internetowy peer-to-peer,

- zaszyfrowany ciąg danych lub skrót zakodowany do oznaczenia jednostki waluty.

Zdecentralizowana kryptowaluta jest produkowana przez cały system kryptowaluty zbiorczo, w tempie zdefiniowanym przy tworzeniu systemu, który jest publicznie dostępny. W scentralizowanej bankowości i systemach ekonomicznych, takich jak System Rezerwy Federalnej, rady korporacyjne lub rządy kontrolują podaż pieniądza poprzez druk jednostek pieniądza fiducjarnego lub wymagających dodatków do cyfrowych ksiąg bankowych. W przypadku zdecentralizowanej kryptowaluty, firmy lub rządy nie mogą produkować nowych jednostek i jak dotąd nie zapewniały wsparcia innym firmom, bankom lub podmiotom korporacyjnym, które posiadają mierzoną w nim wartość aktywów. Podstawowy system techniczny, na którym opierają się zdecentralizowane kryptowaluty, został stworzony przez grupę lub osobę znaną jako Satoshi Nakamoto.

Obecnie istnieje ponad 1800 różnych kryptowalut. W systemie kryptowaluty bezpieczeństwo, integralność i równowaga w księgach jest utrzymywana przez wspólnotę wzajemnie nieufnych stron zwanych górnikami, którzy używają swoich komputerów do pomocy w sprawdzaniu poprawności i sygnatur czasowych, dodając je do księgi zgodnie z określonym schematem oznaczania znaczników czasu.

Większość kryptowalut ma na celu stopniowe zmniejszanie produkcji tej waluty, ograniczając całkowitą kwotę tej waluty, która kiedykolwiek będzie w obiegu. W porównaniu ze zwykłymi walutami posiadanymi przez instytucje finansowe lub przechowywanymi jako gotówka, kryptowaluty mogą być trudniejsze do zajęcia przez organy ścigania. Ta trudność wynika z wykorzystania technologii kryptograficznych.

Jaka jest przyszłość kryptowalut?

Rynek kryptowalut jest szybki, nieprzewidywany i można powiedzieć - dziki. Prawie każdego dnia pojawiają się nowe kryptowaluty, stare umierają, pierwsi nabywcy stają się zamożni, a inni inwestorzy tracą pieniądze. Każda kryptowaluta zawiera obietnicę, a przede wszystkim historię, która zmienia świat. Niewiele przetrwało pierwsze miesiące, a większość jest pompowana i rzucana przez spekulantów i żyją jak monety zombie, dopóki ten ostatni nie straci nadziei, że kiedykolwiek zobaczy zwrot z inwestycji.

Kryptowaluty są już na rynku, ale to nie zmienia faktu, że kryptowaluty mają pozostać tam - i tam zmienić świat. To już się dzieje. Ludzie na całym świecie kupują Bitcoiny, aby chronić się przed dewaluacją ich waluty krajowej. Głównie w Azji pojawił się żywy rynek przekazów Bitcoinowych. Coraz więcej firm odkrywa moc inteligentnych kontraktów lub tokenów w Ethereum, a więc pojawia się pierwsze, realistyczne zastosowanie technologii blockchain.

Rewolucja już się dzieje. Inwestorzy instytucjonalni zaczynają kupować kryptowaluty. Banki i rządy zdają sobie sprawę, że ten wynalazek może odciągnąć ich kontrolę. Kryptowaluty zmieniają świat. Krok po kroku. Możesz stać obok i obserwować - lub możesz stać się częścią historii w ich tworzeniu.