z kategorii Kryptowaluty

Kiedy organy nadzoru zatwierdzą ETF Bitcoina?

824
Kiedy organy nadzoru zatwierdzą ETF Bitcoina?

Branża kryptowalutowa spodziewa się debiutu ETF Bitcoina (funduszu transakcyjnego) przed końcem 2018 roku. Co poniektórzy analitycy są zdania, że jego pojawienie się nie powinno mieć miejsca do 2019 roku. Jako instrument notowany na giełdzie, ETF Bitcoina może otworzyć przepływ kapitału na rynek kryptograficzny od detalicznych i indywidualnych akredytowanych inwestorów. W przeciwieństwie do platform, które umożliwiają bezpośrednie inwestycje w kryptowaluty, emitenci ETF Bitcoina są odpowiedzialni za ochronę funduszy inwestorów i ich ubezpieczenia. W związku z tym inwestorzy, którzy wcześniej byli niechętni inwestycjom w sektorze kryptowalut ze względu na kwestie bezpieczeństwa i regulacyjne, prawdopodobnie zainwestują na tym rynku poprzez ETF. Znany inwestor kryptograficzny, Nicholas Merten, cytowany przez większość liczących się portalów informacyjnych, wyjaśnia, dlaczego ETF Bitcoina ma tak duże znaczenie. Swoją wypowiedź zamieścił na Twitterze.

Powiedział, że wraz z wydaniem ETF-u, umożliwi to inwestorom dodanie Bitcoina do portfela emerytalnego. Podkreślił, że globalny rynek emerytalny wynosi aż  41,3 bilionów dolarów. Zatem, jeśli Bitcoin zdobędzie tylko 1% globalnych emerytur, wygeneruje to 413 000 000 000 dolarów ekspozycji na kryptowaluty.

Twitter Nicholas Mertwen - Bitcoin ETF

Większość inwestorów, analityków i naukowców zarówno na rynku kryptowalut jak i w tradycyjnym sektorze finansowym, są optymistami co do akceptacji ETF Bitcoina. Uważają, że zatwierdzenie ETF Bitcoina może doprowadzić inwestorów instytucjonalnych na rynek kryptowalut w najbliższej przyszłości. Są również tacy, co uważają, że pierwszy ETF Bitcoina nie zostanie zatwierdzony w 2018 roku, biorąc pod uwagę, jak często amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odkładała decyzję w tej sprawie.

Jakich decyzji można spodziewać się od regulatorów?

Według niektórych źródeł zbliżonych do SEC i Commodities Futures Trading Commission (CFTC) powiedziały, że organy nadzoru zatwierdzą pierwszy ETF Bitcoina do końca roku. Nawet jeden z nich powiedział, że najprawdopodobniej pozytywnej decyzji można się spodziewać już we wrześniu.

W tym samym czasie SEC odroczyła decyzję dotyczącą pięciu Bitcoinowych funduszy ETF od firmy Direxion Investments do września. W swoim oświadczeniu SEC wyjaśniła, że potrzebuje więcej czasu, aby rozważyć tę propozycję zmiany przepisów.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że oświadczenie SEC nie wspomina o aktywnie omawianych aplikacjach VanEck i SolidX. W dniu 9 lipca, Chicago Board Options Exchange (CBOE) wysłał kolejny wniosek do SEC na otwarcie ETF Bitcoina. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wielokrotnie odrzucała takie wnioski ze względu na to, że uważa Bitcoina za nieuregulowaną walutę, ale sytuacja się zmieniła przez oświadczenie szefa działu, w którym powiedział, że ta wirtualna waluta nie jest zabezpieczeniem. Zakłada się, że nowy fundusz będzie obracał akcjami SolidX, z których każda będzie kosztować 25 Bitcoinów.