z kategorii Kryptowaluty

Kryptowaluta Monero (XMR) gwarantuje stuprocentową anonimowość

2964
Kryptowaluta Monero (XMR) gwarantuje stuprocentową anonimowość

Na rynku są dostępne tysiące kryptowalut. Dlaczego stały się tak bardzo popularne i dlaczego wciąż powstają nowe?

Monero (XMR) powstało w kwietniu 2014 roku.

Jednym z powodów, dla których kryptowaluty stają się coraz bardziej, popularne jest anonimowość, jaką zapewniają. I takie właśnie jest Monero.

Bitcoin, niekwestionowany król kryptowalut, nie daje w 100% anonimowości. Wszystkie transakcje, które odbywają się w sieci za pomocą Bitcoina są zapisywane przy użyciu specjalnych adresów bitcoinowych w ogólnie dostępnym pliku. Każdy może wyszukać czyjąś transakcję, pod warunkiem, że zna jej adres. Natomiast, jeżeli szukamy kryptowaluty gwarantującej prawdziwą, stuprocentową anonimowość, to należy wybrać MONERO.

Kryptowaluta Monero powstało ponad 3 lata temu. Jest nie tylko kryptowalutą, ale również oznaczeniem sieci, w której waluta jest wykorzystywana z ogólnie dostępnym kodem źródłowym. Nie istnieje właściciel oraz nie ma żadnego głównego serwera, który zapisywałby dane dotyczące płatności.

Zbudowane zostało wedle własnego protokołu, który nazywa się CryptoNote oraz korzysta z zupełnie innego algorytmu (niż np. Bitcoin) o nazwie CryptoNight.

Monero wśród innych kryptowalut wyróżnia się anonimowością, prywatnością, jak również bardzo niskimi opłatami (im więcej transakcji, tym opłaty stają się niższe). Nikt nie ma wglądu w Twoje konto (nie może sprawdzić, ile znajduje się na nim pieniędzy oraz jaka jest historia transakcji).

Sieć jest budowana dzięki komputerom odrębnych usługobiorców. Wszystkie płatności, które są realizowane w sieci, zapisywane są w bloku, a następnie łączone są w łańcuch bloków (blockchain).

Tak jak w przypadku Bitcoina, blockchain to najprościej mówiąc książka rachunkowa, zawierająca wszystkie informacje na temat płatności całej sieci. Wydobywanie kryptowaluty zapewnia bezpieczeństwo w sieci oraz potwierdza wszystkie transakcje, które zapisywane są do blockchainu.

Bardzo ważne jest, że Monero korzysta z technologii, która ukrywa nadawcę, odbiorcę oraz wielkość przesyłanej kwoty. Nawet jeśli prześlemy dwie lub więcej płatności na to samo konto, adres odbiorcy będzie inny. Wykorzystywane adresy stealth blokują osobom niepożądanym określenie prawdziwego odbiorcy.

Kolejną metodą zabezpieczającą jest podpis cyfrowy, który nadaje nadawcy kilka różnych adresów. Niemożliwe jest odszukanie, z którego dokładnie adresu zostały pieniądze wysłane. Można na swoich kontach oznaczyć potencjalnych nadawców i nie jest potrzebna do tego zgoda użytkowników adresów, ponieważ oni również mogą to zrobić dla swoich płatności. Dzięki temu zwiększa się anonimowość.

Nie potrzebujesz zgody właścicieli używanych adresów, ponieważ oni też mogą w swoich płatnościach oznaczyć Twój adres jako jeden z możliwych nadawców. Im więcej ludzi oznaczysz jako potencjalnych nadawców, tym większa jest anonimowość, jak i opłata transakcyjna.

W styczniu 2017 roku w sieci zaczęła działać nowa funkcja o nazwie RingCT (Ring Confidential Transactions), która uniemożliwia odczytanie wartości transakcji z zapisu publicznego.

Płatności nie są przesyłane jednorazowo, tylko są dzielone na mniejsze kwoty, mieszane i dopiero później przesyłane. Wygląda to następująco: jeśli wysyłasz 11 Monero, to kwota ta jest rozłożona na wartości nominalne 10 i 1 Monero, później są one mieszane z innymi monetami innych użytkowników, aby na końcu otrzymał je odbiorca.

Przy zakładaniu konta każdy nowy użytkownik otrzymuje swój indywidualny oraz publiczny kod (klucz). Za pomocą klucza publicznego, który można udostępnić innym osobom generowany jest adres stealth. Oczywiste jest, że kod indywidualny nie może być przekazany innym osobom. Za pomocą tego kodu należy logować się do swojego konta. Po zalogowaniu do konta nastąpi skanowanie blockchaina za pomocą indywidualnego kodu, który służy również do rozpoznania, które transakcje należą do Ciebie, a które nie są Twoje.

Sieć pozwala również na ukrycie Twojego adresu IP, dzięki czemu nie jest możliwe wykrycie, że korzystasz z systemu Monero. To jest prawdziwa rewolucja w obrocie kryptowalutami.

Na początku istnienia Monero było wycenione na kilka dolarów, ale zmniejszone zainteresowanie spowodowało stopniowy spadek, który trwał ponad pół roku, zanim cena osiągnęła stabilny kurs na poziomie 0.5 USD/XMR, następnie cena wahała się między $0,2 -1.0.

Wszystko się zmieniło na początku sierpnia 2016 roku za sprawą serwera AlphaBay, który służy do handlowania nielegalnymi lub skradzionymi towarami. Właśnie wtedy serwer ten zainteresował się kryptowalutą Monero. Oczywiście miało to przełożenie na wzrost wartości kryptowaluty aż trzydziestokrotnie. Wzrost ten był kontynuowany do 2017 roku aż do końca maja, kiedy to firma ogłosiła, że w systemie musiała naprawić poważny błąd, który pozwalał na stworzenie nieograniczonej liczby monet. Taki błąd kosztował Monero pięćdziesięcioprocentowy spadek, z $60 do $30. Duże zapotrzebowanie na całkowicie anonimową kryptowalutę spowodowało szybki powrót do pierwotnej wartości i dalszego wzrostu.

Jak większość kryptowalut, Monero można kupić w kantorach online lub wydobyć samemu. Monety mogą być przechowywane w portfelach pobranych na komputer, w portfelach internetowych lub w portfelach na smartfony. Jednak te ostatnie nie są zalecane z uwagi na ogólny brak zaufania, co za tym idzie nie zaleca się ich używania.

Jak już wcześniej było wspomniane, przy tworzeniu nowego portfela otrzymujesz swój unikalny klucz, którego nie należy zgubić czy też zapomnieć, ponieważ bez tego nie wypłacisz pieniędzy.

Włamania na giełdy czy do prywatnych portfeli niestety się zdarzały. W przypadku obrotu kryptowalutą za pośrednictwem brokerów online możesz zarobić lub stracić, ale w rzeczywistości nie posiadasz tej kryptowaluty, więc nikt Ci jej nie ukradnie.

Już teraz inwestowanie we wzrosty lub spadki ceny XMR umożliwia Ci broker AvaTrade, przy minimalnej wpłacie $100. Kolejną zaletą handlu na rynku CFD jest możliwość spekulacji na spadek ceny i wykorzystanie dźwigni finansowej, która umożliwia handel większymi pieniędzmi przy niskiej wpłacie, zwiększając w ten sposób zyski lub straty. Handel tą walutą na rynku CFD odbywa się w taki sam sposób jak w przypadku innych kryptowalut.