z kategorii Kryptowaluty

Kryptowaluta NEM - przewodnik dla początkujących

990
Kryptowaluta NEM - przewodnik dla początkujących

New Economy Movement (NEM) to rozwiązanie klasy korporacyjnej, które ma zasilać nadchodzącą ekonomię blockchain. Pierwotnie zamierzał być forkiem NXT, jednak społeczność zdecydowała się na całkowicie nową bazę kodów z wersją alfa wydaną 25 czerwca 2014 r., a pierwsze stabilne wydanie    - 31 marca 2015 r. Platforma jest obecnie przepisywana w C ++ i będzie wydana jako aktualizacja ,,Catapult’’ na początku 2018 roku.

The Smart Asset System (Inteligentny System Aktywów)

Blockchain NEM napędza to, co nazywają Inteligentnym Systemem Aktywów. System ten ma być otwartym, konfigurowalnym rozwiązaniem typu blockchain dla dowolnej liczby przypadków użycia, zbudowanym na prostych, wydajnych wywołaniach API. Łańcuch blockchain jest zabezpieczony, a transakcje są przetwarzane przez globalną sieć węzłów z oprogramowaniem rdzeniowym NEM, a sieć jest używana jako API serwera Geteway.

Oznacza to, że programiści, którzy chcą tworzyć aplikacje oparte na blockchainie, nie muszą uruchamiać żadnego specjalnego oprogramowania NEM, ponieważ wszystkie funkcje NEM są dostępne dzięki dostępowi do wywołań API.

Pozwala to na dużą elastyczność w zakresie projektowania systemu i tego, jak różne aplikacje wykorzystują sieć NEM. Aplikacje mogą uzyskiwać bezpośredni dostęp do interfejsu API NEM, uzyskiwać dostęp do oddzielnego serwera, a także tworzyć żądania NEM lub istniejące serwery mogą być przystosowane do korzystania z NEM w tle.

Programiści określają adresy NEM, które działają jako zbiorniki dla aktywów i mogą być aktualizowane i zmieniane w miarę upływu czasu. Adres może przedstawiać po prostu portfel z monetami lub coś bardziej skomplikowanego, jak dokument, który wymaga podpisu lub wyborów zbierających głosy.

Deweloper utworzyłby wówczas mozaiki (Mosaiks): identyczne, zbywalne aktywa reprezentujące monety, podpisy lub głosy, które będą znajdować się w adresach. Ten system elastycznych adresów i konfigurowalnych mozaik jest opłacalny dla niezliczonych przypadków użycia, a ponieważ cała funkcjonalność NEM jest dostępna za pośrednictwem interfejsu API NEM, każdy może zbudować dowolny system, o jakim marzy i podłączyć go do blockchain NEM ze względną łatwością.

Proof-of-Importance

Blockchain NEM  wykorzystuje algorytm Proof-of-Importance (w przeciwieństwie do Proof-of-Work Bitcoina lub PvX's Proof-of-Stake), aby osiągnąć konsensus poprzez proces, który zachęca do aktywnego uczestnictwa w sieci. To sprawia, że sieć jest zdecentralizowana, zwinna i o dobrze zachowanych węzłach. Każdy węzeł ma wskaźnik ważności, który określa, jak często może on zbierać (w myśl o wydobywaniu lub zakładaniu w systemach PoW lub PoS) XEM, macierzysty token NEM.

Część tego systemu polega na nabywaniu monet: po umieszczeniu monet w portfelu, zaczynają one jako nienabyte monety.

Z biegiem czasu twoje monety zaczną nabywać lub liczyć na znaczenie twojego konta. Aby kwalifikować się do ważnego wyniku, Twoje konto musi mieć co najmniej 10000 nabytych XEM.

Ta część systemu działa tak, jak stawianie monet w konfiguracjach PoS, ale jest tylko częścią obliczania ich znaczenia.

Oprócz śledzenia uprawnień, wykres transakcji sieci NEM jest stale analizowany w celu dostarczenia informacji o tym, które węzły przyczyniają się, a które nie. Oznacza to, że im więcej transakcji wysyłasz do innych użytkowników i im częściej używasz sieci normalnie, tym bardziej zyskują one na ważności. Proces nabywania uprawnień i dane transakcji dają wyniki ważności dla każdego węzła, a te wyniki są używane do skalowania prawdopodobieństwa zbierania XEM przez węzeł.

Odkąd PoI nie wymaga dużej ilości sprzętu, pozwala na uruchamianie pełnych węzłów na prawie każdej maszynie, niezależnie od mocy, uniemożliwiając centralizację zbiorów użytkownikom z największymi maszynami.

Ponieważ wymaga zaangażowania czasu poprzez proces nabywania uprawnień, zapobiega ,,wzbogaceniu się bogatym", a w wielu systemach wytyczania, w których ci, którzy zarabiają najwięcej, natychmiast stają się największymi graczami i nie mogą być pokonani.

W niektórych systemach, takich jak Bitcoin, bloki wyszukiwania i uruchomienie węzła sieciowego są oddzielne. W systemie NEM uruchamianie węzła do zabezpieczania sieci i zbierania monet odbywa się za pomocą tego samego oprogramowania, zachęcając do uruchomienia pełnego węzła i prowadząc do większej decentralizacji w czasie, ponieważ zbiory stają się bardziej opłacalne.

Ogólnie rzecz biorąc, system PoI jest wyjątkowy i wydaje się obiecujący, doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod konsensusu, z których każdy ma swój udział w mocnych i słabych stronach.

Inne funkcje Blockchain

NEM używa niestandardowej wersji algorytmu Eigentrust ++, który implementuje ,,system reputacji’’ dla węzłów w sieci. Zasadniczo każdy węzeł śledzi informacje, które otrzymuje od innych węzłów (nowe bloki, transakcje itp.), a następnie weryfikuje te informacje.

Jeśli informacja okaże się prawidłowa, reputacja węzła dostarczającego wzrośnie, a jeśli będzie to nieprawidłowa informacja, reputacja zmniejszy się. Reputacje wszystkich węzłów są następnie przekazywane w sieci i aktualizowane w każdym węźle. Pozwala to na automatyczne równoważenie obciążenia i usuwanie złych węzłów z sieci, utrzymując sieć tak płynną i szybką, jak to tylko możliwe.

Dodatkowe funkcje:

- wbudowane filtry antyspamowe zapobiegające zalewaniu sieci i zatykaniu robót,

- system synchronizacji czasu P2P, który pozwala sieci zachować dokładne sygnatury czasowe bez polegania na zewnętrznych serwerach w celu sprawdzenia czasu,

- szyfrowane wiadomości na blockchain bez hakowania pól transakcji do przenoszenia danych, takich jak inne monety,

- adresy multi podpisów umożliwiają programistom definiowanie współdzielonych adresów i kontrolę wielopartyjną nad zasobami i kontenerami.

Publiczne a prywatne

Każdy może korzystać z publicznego blockchaina NEM, korzystając z wywołań interfejsu API, jak opisano powyżej, ale w przypadku aplikacji wymagających większej prywatności lub chęci do przechowywania plików w domu, prywatna wersja blockchain NEM może być uruchamiana na serwerach wewnętrznych i korzystać tylko z predefiniowanych węzłów wybranych przez użytkowników. W tych zaufanych, prywatnych sieciach węzłowych niektóre funkcje publicznej sieci, które są w stanie zapobiegać powodowaniu problemów przez złe węzły, mogą zostać usunięte lub wykorzystane ponownie w zakresie umożliwiającym jeszcze szybsze transakcje (do tysięcy/sekundę) w konfiguracji zamkniętej skrzynki.

Te prywatne wdrożenia typu blockchain mogą być wykorzystywane do zasilania wszystkiego, od programów punktów lojalnościowych do logistyki floty wysyłkowej, a wszystko to bez ujawniania danych transakcji i zapewniania niezrównanej prędkości i bezpieczeństwa. Ma to wiele sensu dla firm, które chcą wykorzystać blockchain do zasilania swoich istniejących narzędzi wewnętrznych i nie potrzebujących dodatkowych funkcjonalności publicznego łańcucha. Przypadki użycia dla systemu NEM publicznego i prywatnego są badane na ich stronie internetowej http://nem.io/enterprise/.

NEM oferuje naprawdę imponujący system, który zapowiada się na głównego gracza w ekonomii opartej na technologii blockchain. Łatwość rozwoju, elastyczność i unikalny system PoI sprawiają, że NEM jest bardzo atrakcyjną platformą dla każdego dewelopera lub firmy, która chce zbudować rozwiązanie blockchain.

W miarę upływu czasu z pewnością zobaczymy coraz więcej ciekawych projektów budowanych na bazie NEM.