z kategorii Kryptowaluty

Tylko 20 proc. Bitcoinów pozostało do wydobycia. Czy trzeba się spieszyć?

632
Tylko 20 proc. Bitcoinów pozostało do wydobycia. Czy trzeba się spieszyć?

80% całkowitej liczby Bitcoinów zostało już wydobytych, stało się to 13 stycznia 2018 r.. Pozostała już tylko jedna piąta ograniczonej podaży, która będzie eksploatowana w nadchodzących latach.

Kiedy Satoshi Nakamoto stworzył pierwszego Bitcoina w styczniu 2009 roku, do wydobycia pozostało prawie 21 milionów monet. Możliwości stworzenia tak wielu monet odegrały kluczową rolę w szybkim podnoszeniu cen Bitcoinów. Wraz z wydobywaniem kolejnych monet, cena Bitcoina stawała wyższa. Z drugiej strony im mniej monet zostało do wydobycia, tym cena Bitcoina staje się coraz wyższa. Ponieważ 80% całkowitej liczby Bitcoinów zostało już wydobytych w miniona sobotę, istnieje tylko jedna piąta ograniczonej podaży, która będzie eksploatowana w nadchodzących latach. Konwencjonalna ekonomia stwierdza, że ​​cena towaru rośnie z powodu większego popytu i ograniczonej dostępności produktu. Ponad 16,8 miliona Bitcoinów zostało już wydobytych przez górników na całym świecie, a pojawi się kolejne 4,2 miliona monet cyfrowych, które ujrzą światło dzienne. Dzieje się tak, gdyż zapotrzebowanie na kryptowalutę stale rośnie, co prowadzi do spekulacji, że ceny Bitcoinów będą musiały odbyć wzlot w nadchodzącym czasie.

Liczba wydobytych BitcoinówŹródło: Blockchain.info

Co to jest ,,kopanie’’ Bitcoina?

Bitcoiny są tworzone w nagrodę za proces zwany ,,wydobywaniem’’. Bitcoiny stosują technologię zwaną blockchain, która jest zbiorem kilku bloków. Za dodanie jednego bloku do łańcucha górnicy otrzymują 12,5 Bitcoinów. Nagroda zmniejsza się o połowę co cztery lata, zgodnie z protokołem Bitcoina. Oznacza to, że za kolejne dwa lata górnicy otrzymają 6,25 Bitcoinów za każdy wydobyty przez siebie blok. Oczywiście cena jednego Bitcoina będzie wyższa niż koszt wydobycia. Ponieważ nagroda będzie się zmniejszać co cztery lata, spadnie do zera w roku 2140, kiedy to wszystkie 21 milionów monet zostanie wydobyte.

Bitcoin BlockŹródło: Bitcoinblockhalf.com

Liczba Bitcoinów już wydobytych

Dokładnie rok temu, 15 stycznia, całkowita liczba Bitcoinów, które zostały wydobyte, wynosiła 16,104,750, co oznacza, że wydobyto nieco mniej niż 77% monet. W ciągu jednego roku wydobyto 3% nowych Bitcoinów. Dwa lata temu ta liczba wynosiła 15 089 500, co oznacza, że 71,8% monet zostało wydobytych do 15 stycznia 2016 r. W ciągu ostatnich dwóch lat wydobyto prawie 8,2% nowych monet. Obecna cena Bitcoina wynosi 13 630 USD.