z kategorii Kryptowaluty

Wciąż trwa ostry spadek kryptowalut Bitcoin i Ethereum

655
Wciąż trwa ostry spadek kryptowalut Bitcoin i Ethereum

Po dwóch dniach niezwykle gwałtownych wahań notowania bitcoina wciąż z kiepskim skutkiem próbowały się ustabilizować poniżej poziomu 10 tys. USD. Po ostatnim mniej więcej 15-procentowym spadku bitcoina z rekordowego poziomu w historii (11472,20 USD), notowania najważniejszej kryptowaluty świata znajdowały się w pobliżu poziomu 9600 USD podczas piątkowej sesji azjatyckiej. W ciągu tego dnia spadek wyniósł ok. 3 proc.

Obserwowane w ostatnim czasie wahania powstrzymały błyskawiczną aprecjację cyfrowej waluty z ostatnich miesięcy, którą napędzało przekonanie, że bitcoin powoli wchodzi na główne rynki świata inwestycji i staje się coraz lepiej znany. Niektórzy analitycy uważają jednak, że tylko spekulanci wywoływali wzrost cen, skoro walutą nie posługujemy się na co dzień.

Mimo to kurs pary BTC/USD znacznie wzrósł w listopadzie, gdyż o ponad 50 proc. Nadal jest wyższy o jakieś 10 proc. od notowań z przedostatniego tygodnia listopada i o ponad 1000 proc. od wielkości z początku roku.

Notowania Ethereum, drugiej na liście najczęściej sprzedawanych i kupowanych cyfrowych walut, naśladowały zmiany kursu bitcoina. Nadal obserwujemy korekcyjny spadek z rekordowego poziomu 517 USD, którego ta kryptowaluta dotknęła w środę. Gdy piszę te słowa, notowania pary ETH/USD znajdowały się w pobliżu poziomu 422 USD, co oznacza spadek prawie o 2,5 proc. w ciągu dnia.

Łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich cyfrowych walut na CoinMarketCap wynosiła 299,64 mld USD. Kapitalizacja samego bitcoina w ciągu ostatniej doby zmalała o ponad 5 proc. i wynosiła 166,80 mld USD.