z kategorii Kryptowaluty

Zwrot o 180 stopni. Zmiany dotyczące uregulowania kryptowalut w Indiach

463
Zwrot o 180 stopni. Zmiany dotyczące uregulowania kryptowalut w Indiach

Zwrot o 180 stopni? Indyjski Bank Centralny przyznaje, że regulacje dotyczące kryptowalut są konieczne.

Bank Centralny Indii wezwał do uregulowania krajowego sektora kryptowalut podczas piątkowego przesłuchania w Sądzie Najwyższym, kilka tygodni po egzekwowaniu bankowego zakazu przeciwko firmom krypto.

Wcześniej, w kwietniu Bank Rezerw Indii (RBI) wydał okólnik, który zakazał wszystkim instytucjom finansowym - w tym bankom - oferowania usług przedsiębiorstwom w sektorze kryptowalut. Ponadto polityka nakazała również bankom, aby powstrzymali klientów przed kupowaniem kryptowalut za pomocą środków pieniężnych na swoich rachunkach bankowych.

W sporze o interes publiczny (PIL z ang. Public interest litigation - Interwencja w interesie publicznym polega na stosowaniu prawa w celu promowania praw człowieka i równości lub podniesienia kwestii o szerokim znaczeniu społecznym. Pomaga w rozwoju sprawy mniejszości lub grup lub osób w niekorzystnej sytuacji. Sprawy związane z interesem publicznym mogą wynikać zarówno z prawa publicznego, jak i prywatnego) - złożonym w Sądzie Najwyższym Indii, domagając się uregulowania sektora kryptowalut, spowodowało, że Bank Centralny zwolnił się od odpowiedzialności w kształtowaniu polityki, twierdząc, że była to kwestia polityczna, wymagająca ustawodawstwa w ramach parlamentu Indii, a nie przedmiotem debaty wśród sądów.

O dziwo, Bank Rezerw Indii przyznał, że jako Bank Centralny odpowiedzialny za kształtowanie polityki monetarnej w kraju, nie prowadził żadnych badań ani konsultacji przed egzekwowaniem zaporowej polityki utrzymywania banków w oferowaniu usług dla przedsiębiorstw i giełd kryptowalut.

W zeszłym tygodniu, Sąd Najwyższy Indii ustalił termin wrześniowy jako ostateczne przesłuchanie branży krypto, które składały petycje przeciwko zakazowi Banku Centralnego. Okazało się również, że prawnik reprezentujący Bank Centralny podkreślił również potrzebę uregulowania tego sektora, pierwszego ważnego przypadku, w którym RBI wezwało do uregulowania kwestii polityki.

Radca RBI, Shyam Divan, powiedział ławie pod przewodnictwem szefa wymiaru sprawiedliwości, głównego sędziego Dipak Misra i sędziów AM Khanwilkar i DY Chandrachud, że konieczne jest uregulowanie Bitcoinów i innych kryptowalut, aby zapobiec ,,nielegalnym transakcjom’’ w tym kraju. W zeszłotygodniowym przesłuchaniu uczestniczył również indyjski prokurator generalny KK Venugopal, co świadczy o znaczeniu petycji i o randze sprawy.

Zmiana w postawie RBI, po latach wielokrotnych ostrzeżeń publicznych przez Bank Centralny, zbiega się w czasie z ostatecznym projektem regulacji opracowanym przez komitet międzyrządowy, którego zadaniem jest sformułowanie polityki dla sektora w tym kraju.

Nieoficjalnie mówi się, że władze indyjskie chcą klasyfikować kryptowaluty jako towary, czyli jest to posunięcie, w którym regulowane rynki transakcyjne kryptowalut mają funkcjonować podobnie jak tradycyjne rynki finansowe.